Vogue Italya, Ocak 2020 sayısı için belki de evrene en fazla zararı dokunan alan olan moda sektörüne yepyeni bir yorumlama getirdi. Son yıllarda üzerine sıkça eğilinen modanın dijitalleşmesi, sürdürülebilir bir kimliğe erişmesi gibi noktalar birçok marka ve kurumu harekete geçirmiş durumda. Ancak moda sektörünün en önemli ayaklarından Vogue İtalya’nın 2020 Ocak sayısında orijinal fotoğraf çekimleri yerine çeşitli çizerlerden alınan illüstrasyonları kullanması bu hassasiyetin çok daha ön planda olmasına yardımcı oldu.

Doğaya en büyük zarar, fotoğraf çekimlerinden geliyor!

Vogue İtalya’nın genel yayın yönetmeni ve editörü Emanuele Farneti, daha önceki sayılarından bir tanesinde gerçekleşen fotoğraf çekimlerinin maliyetini ve doğaya zararını ise şu sözleriyle açıkladı: “Çekimlere yüz elli kişi dahil oluyor. Yaklaşık yirmi uçuş ve bir düzine tren yolculuğu yapılıyor. Kırk araç tahsis ediliyor. Altmış uluslararası teslimat yapılıyor. Işıklar en az on saat boyunca kesintisiz yanıyor, bir kısmı benzinli jeneratörlerle çalışıyor. Yemeklerin yemek şirketlerinden toplu gelmesi gıda atıklarına, giysileri sarmak için kullanılan ambalajlar plastik atıklara neden oluyor. Telefonları, kameraları şarj etmek için elektrik tüketiliyor.”

Herhangi bir faydası var mı? 

Öte yandan Vogue İtalya’nın bu hareketi belli bir kesim tarafından anlamlı bulunup takdir edilse de, sosyal medya kullanıcılarının belli ve büyük bir kısmı için de moda sektöründeki bu ‘zarar’cılığa karşı “faydasız” bir adım olarak yorumlandı. İtalya’daki Agenzia ANSA haber ajansı tarafından yapılan anketin sonucunda  Vogue’nin bu girişimini ‘herhangi bir yararı olmayan hareket’ olarak yorumlayanların oranı ise %53.

Son olarak, faydalı ya da faydasız bizce orası tartışılır. Ancak şu kesin ki, Vogue İtalya’nın bu hareketi, diğer birçok yayıncı veya marka için ‘sürdürülebilir moda’ noktasında adım atmaları açısından hafızalarda yer edinecek bir hareket. Bunun yanı sıra, illüstrasyon ile üretim yapan yetenekli sanatçılara da bir fırsat alanı doğması açısından oldukça önemli.

Paylaş