Hal Lasko’nun büyüleyici hikayesini duymuş muydunuz?

Lasko neredeyse tam 50 yıl American Greetings firmasından dizgici olarak çalıştı ancak yakalandığı bir göz hastalığı sonucu profesyonel iş hayatı boyunca yaptığı yağlıboya ve suluboya tarzındaki çalışmalarına veda etmek zorunda kaldı ve emekli oldu. 90’lı yılların sonunda oğlunun kendisine 85. Yaş günü hediyesi olarak bir bilgisayar almasıyla hayatı değişti çünkü Lasko böylece Microsoft’un meşhur programı “Paint” ile tanıştı.

II. Dünya Savaşı zamanında ellerini kullanarak dünya haritaları çizen, iş hayatı boyunca birbirinden güzel çalışmalara imza atan Lasko, 70’li yılların sonuna geldiğinde yakalandığı hastalık nedeniyle bir daha resim yapamayacağını düşünüp büyük bir hüsran yaşamıştı. Ancak aradan 20 yıl geçmiş ve artık paint sayesinde dilediği gibi zoom yapabilmeye ve görmeye başlamıştı. Lasko bu büyük keşfiyle ömrünün geri kalanını günde 10 saat harcayarak ve tek tek pixelleri birleştirerek birbirinden inanılmaz eserler yaratmakla geçirdi. Böylece günümüz iPad çağı için son derece demode kalmış bir program, öğrenmesi zor denecek yaştaki bir sanatçının elinde “retro cool” bir stile dönüştü.

Eserlerinin sayısı arttıkça Torunu Ryan ve arkadaşı Josh yardımıyla Lasko, çalışmalarını ve hikayesini “The Pixel Painter” adıyla dünyayla paylaşmaya başladı. 3 milyondan fazla çevrimiçi görüntüleme alan belgeseli, her yerde sanatseverlerin kalplerine dokunan viral bir his haline geldi. Hayatının son yılında, Hal ilk sanat eserini satmayı başardı, eserleri uluslararası galerilerde yer aldı ve Microsoft’un 2013 Super Bowl reklamında oynadı.

Lasko 2014’te 99. doğum günününde hayatını kaybettiğinde bizlere birbiririnden güzel pixel eserlerini miras bıraktığı gibi tutkunun, öğrenmenin ve üretmenin yaşı olmadığını da ispat etmiş oldu.

Paylaş