Global tütün devi Philip Morris International, yeni yılda “sigarayı bırakma” kararı verdi.

Marlboro markası ile tanınan tütün şirketi olağandışı bir hareketle, Salı günü 2018 yılı itibariyle “İngiltere’de sigara satışını durdurma” kararı alarak birkaç İngiliz gazetesine tam sayfa reklam verdi.

Reklam metninde; “Her yıl birçok insan sigarayı bırakma kararı alıyor, artık sıra bizde.” sloganı kullanıldı. Global tütün devinin açıklamasına göre; “Philip Morris olarak şu andaki arzumuz İngiltere’de sigara satışlarını durdurmak. Bu çok kolay olmayacak ama vizyonumuzu bu yönde değiştirmeye kararlıyız. İngiltere’de 7.6 milyon sigara kullanan yetişkin insan var. Yapabileceğimiz en iyi aksiyon, bu insanların sigarayı bırakmasını sağlamak.”

Philip Morris’in verdiği bu kararın ardından en büyük amacı, özellikle son dönemde tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan “e- sigara” satışı yapmak. Firma ayrıca, www.smokefreefuture.co.uk adlı yeni bir web sitesinin kurulmasını ve bu sitenin sigarayı bırakma ve e- sigaraya geçiş hakkında bilgi içereceğini açıkladı.

Açıklamanın devamında, Philip Morris olarak sigara içme oranlarının en yüksek olduğu yerden çalışmalara başlayacaklarını, sigara içme servislerine destek vermeyi planladıklarını ve sigara paketlerinde sigarayı bırakmakla ilgili bilgilerin yer alması için Birleşik Krallık hükümetinin onayını talep edeceklerini söyledi.

Philip Morris’in direktörü Peter Nixon, “İngiltere’nin sigarasız kalmasına yardımcı olmak için önemli bir rolümüz olduğuna inanıyoruz. Bugün açıklanan taahhütler, bu hedefi hızlandıracak pratik adımlar. Asla sigara içmeye başlamamış ya da tamamen bırakmış olmak kesinlikle en iyi seçenek. Ancak sigara içmeye devam edenler için Birleşik Krallık’ta mevcut olanlardan çok daha fazla alternatif olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Eylül ayında Dünya Sağlık Örgütü hükümetlere, tütün endüstrisinin alternatif tütünün göreli zararları hakkında yanıltıcı bilgiler verdiklerini söyleyerek, Philip Morris’in “Dumansız Dünya” için bir vakıf kurmasını önerdi.

Firma bugüne kadar sigaraya alternatif ürünlerin araştırma ve geliştirmesine 2.5 milyar Sterlin yatırım yaptı.

Kaynak

Görsel: Thomas Herbrich

 

Paylaş