1 – The Last Jedi, kısmen IMAX kameralar ile çekilecek ikinci Star Wars filmi olması dışında, bilim – kurgu türünde sadece bu formatta yayımlanacak  dördüncü film.

2 – The Last Jedi, Force Awakens’in kaldığı yerden direkt olarak Luke Skywalker’ın güç yolunda yaptığı eğitimle devam ediyor. Elbette bu anlatım metodu, serideki filmler arasında yer alan birkaç yıl göz önüne alındığında, seri için son derece sıra dışı.

3 – Yönetmen Rian Johnson, The Last Jedi’yi çekmeden önce The Bridge on the River Kwai, Three Outlaw Samurai, Twelve O’Clock High, ve Letter Never Sent gibi yapımlardan esinlenmişti.

4 – Academy Award® ödüllü yapım tasarımcısı Rick Heinrichs, Last Jedi ortamlarını tasarlamak ve yaratmakla görevlendirildi. Yapım, Pinewood’taki tüm aşamaları ve arka ışıkları kullanan 120 setin yanı sıra Longcross Stüdyolarında ve iki yabancı çekim yeri olan Hırvatistan’ın Dubrovnik ve İrlanda’nın Wild Atlantic Way’inde kullanılan büyük sette çekildi.

5 – Jedi Köyü, İrlanda’nın Batı Yakasında bir uçurumun üzerine inşa edilmek üzere planlanmıştı. Ancak lojistik ve güvenlik sorunları nedeniyle filmin çekilmesinin imkansız hale gelmesi üzerine, set Pinewood Stüdyoları’na kuruldu.

6 – Canto Bight Casino sahneleri için kostümler, kostüm tasarımcısı Michael Kaplan ve ekibi tarafından yaratıldı. Her biri birbirinden farklı yüzlerce kostüm hazırlandı. Kumaşların tek başına bulunması zaman alan bir çaba gerektiriyordu; ekip New York’tan Los Angeles’a ve Londra’dan Floransa’ya kadar malzeme tedarik etmişti.

7 –  Yönetmen Rian Johnson, Last Jedi çekimi sırasında boynuna sürekli kendi kişisel 35mm fotoğraf makinasını takıyordu ve ilginç bulduğu her şeyin doğaçlama fotoğraflarını çekti.

8 – Yeni dünyalar ve yeni ortamlar, yaratıcı süpervizör Neal Scanlan için yeni yaratıklar yaratmak demekti. Kısa süre içinde yeni film için 130 büyüleyici canlı yaratıldı.

9 – Scanlan ve ekibi ayrıca, Luke Skywalker’ın izole edilmiş adası Ahch-To’de yaşayan Porg’ları yarattı. Tasarlanan yaratıklar içinde en sevileni olan Porglar; bir puffin, bir baykuş ve bir sevimli bebek suratının karışımından oluşuyor.

10 –  2017’de Japonya’daki The Last Jedi’yi tanıtırken Rian Johnson, Joseph Gordon-Levitt’i gizemli bir seslendirme rolü için filme dahil ettiğini açıkladı. Bununla birlikte, böyle bir bombanın gerçekten de sürpriz olmadığı söylenebilir. Sonuçta aktör, Johnson’un bugüne kadar her filminde yer almıştı.

Paylaş