Açık hava sinemaları geçmişte kalmış yalnızca bir nostalji mi artık? Hani eskiden ailece gidilen, seyircilerin bazen senaryonun etkisine kapılarak perdeye bir şeyler fırlattığı, bol heyecanlı film gösterimleri…

Bir de Hollywood filmlerinde araba içinde film izlerdi kızla çocuk. Gerçekten de var mıydı dünyada böyle gösterimler? Tarih “Evet, vardı” diyor. İlk arabalı açık hava film gösterimi hatta 1916 yılında yapılmış, ABD’de New Mexico’da. Peki otomobilli film gösteriminin Türkiye’de de yapıldığını biliyor musunuz? Eski bir gece kulübü işletmecisinin İstinye sırtlarında ilk arabalı yaz sinemasını 1969’da hayata geçirdiğini yazıyor tarih.

www.gecmisgazete.com

Türkiye’de mahalle kültürünün günümüzden daha egemen olduğu yıllarda açık hava sinemaları insanlar için sıkça tercih edilen sosyalleşme alanlarıydı. Yeni insanlarla burada tanışılır; dedikodular, kavgalar, buluşmalar açık hava sineması çevresinde olurdu. Bugün tüm bunlar geride kaldı. Teknoloji ilerledi, yaşam şekli değişti. Sinemaya gitmek artık popüler bir etkinlik değil. Peki açık hava gösterimleri bitti mi? Bunu söylemek zor, şekil değiştirdi. Şöyle ki, açık hava sineması günümüzde, insanlara farklı deneyimler sunmayı amaçlayan bir etkinlik artık. Örneğin; filmler bugün deniz kenarında, doğada veya tarihi yerlerde gösteriliyor. Bir kaçından bahsetmek gerekirse:

ABD’de Colorado’daki Red Rocks Sineması’ndan başlayabiliriz. Çorak bir bölgede kurulan perdeye baktığınızı düşünün. Özelikle ses akustiğini hayal edin. Zaten bu yüzden doğayla iç içe bu yer, konser alanı olarak da kullanılıyor. Açık hava sinemaları için bambaşka bir atmosfer.

www.fouroverfour.jukely.com

Peki Atina’daki Cine Thisio’yu duydunuz mu? Burada, tarihi kalıntıların ortasında film izleyebilirsiniz.  Cine Thisio’daki açık hava sinema gösterimi uzun süredir gelenek halini aldığı için Yunan toplumunun ortak hafızasında yer etmiş durumda.

www.athensattica.gr

Uzak Asya’dan da bir örnek verelim. Suyun üzerinde açık hava sinemasına ne dersiniz? Tayland Yao Noi’de böyle bir açık hava sineması var.

socawlege.com

“Türkiye’de açık hava sinemalarının bugünkü durumu nedir?” ya da “Böyle farklı yerlerde film izlemek mümkün mü?” diye soracak olursanız yaz günlerini yaşadığımız şu günlerde pek çok açık hava sinemasının sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Örneğin; Şişli belediyesinin her gösterimi farklı bir mahallede yapmayı planladığı ücretsiz açık hava film gösterimlerinden bahsedebiliriz. İstanbul dışında Ankara’da Cermodern ve İzmir’de de Tepekule’de açık havada film gösterimleri düzenleniyor. Tüm bunların yanında konfor ve farklı bir deneyim vaat eden açık hava sinemaları var mı? Evet, özellikle İstanbul’da böyle açık hava sinemaları da var.

Örneğin; Bomontiada ve Başka Sinema ortaklığında temmuz ayı boyunca Bomontiada avlusunda ücretsiz filmler gösteriliyor. TV+ sponsorluğunda düzenlenen gösterim programında, dünyanın pek çok yerinden farklı farklı filmler yer alıyor.

www.baskasinema.com

Boğaz’a karşı film izlemek ister misiniz? Sait Halim Paşa Yalısı’nda Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi ismiyle yaz boyunca filmler gösteriliyor. Etkinliğin sunduğu dondurma, mısır, açık büfe gibi imkânlardan da yararlanabilirsiniz.

api.zeroistanbul.com

Doğayla iç içe, çimlere uzanarak film izlemek isterseniz Uniq İstanbul’un bu yıl Başka Sinema ortaklığı ile 5.sini düzenlediği açık hava filmlerine göz atabilirsiniz.

campaignjr.com

 

Paylaş